O politiku jsem se nezajímal.

Jak to v ní chodí, jsem neměl páru. V životě jsem nebyl na demonstraci a nebyl jsem si jist, zda může
jednotlivec něco změnit. Pak ale přišlo několik náhod a můj život se otočil vzhůru nohama...

Můj příběh

Foto: Jakub Joachim

Psal se rok 2017 a já studoval tři obory na dvou školách: filosofii s bohemistikou na Filosofické fakultě a teologii na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.

Nosil jsem nemožné svetry a oranžové kalhoty do zvonu, četl i psal poesii, obdivoval Formanův film Vlasy, hltal Pink Floydy, Zeppeliny, Hendrixe a Blue Effect, vášnivě diskutoval s přáteli o smyslu života a po nocích „bagroval“ jednu knihu za druhou. Vydělával jsem si totiž jako noční hlídač na vrátnici, díky čemuž jsem si mohl celé noci nerušeně číst.

Typický student filosofie a teologie Typický student filosofie a teologie
Poznáte, který z nich jsem já? Asi poznáte, který jsem já.

Zprávy jsem však četl jen občas. Sledoval jsem sice po očku, co to tam vyvádí nějakej Babiš, ale neměl jsem potřebu to řešit. Byl jsem ve stavu občanské hibernace

Od svých 6 do 17 let jsem hrál závodně fotbal: nejprve okresní přebor za Vodňany a potom první dorosteneckou ligu za Dynamo České Budějovice.

Docela mi to šlo, ale pak se ve mně probudila touha po smyslu a potřeba dělat něco užitečného pro druhé. Tak jsem s tím seknul a začal hrát na housle, vést skautskou družinu, křesťanskou mládež a nízkoprahový klub. V létě jsem vedl dětské tábory. Přivydělával jsem si trháním třešní, brigádou v marmeládovně či jako lektor prevence šikany na základních školách.

V životě jsem nebyl na žádné demonstraci. Ve Vodňanech se žádné nekonaly a v Praze jsem šel sice dvakrát okolo, ale vždy jsem si připadal spíš jako náhodný divák pozorující z bezpečné vzdálenosti lidi v davu než jako aktivní účastník, který by chtěl vyjádřit svůj názor. Přišlo mi, že tyhle davové záležitosti nejsou nic pro mě. A možná jsem ani žádný pořádný názor neměl.

Politika pro mne byla něco cizího a vzdáleného, netýkalo se mě to. A ke všemu taková otrava!

Já měl na práci důležitější věci. Řešil jsem svatbu.

Skautský slib, 2010 Skautský slib, 2010.
Miluju svou manželku. A tak se i stalo, 2017.

V létě 2017 jsme se s mou snoubenkou Ludmilou vydali na předsvatební cestu. Řekli jsme si, že zkusíme pěšky a bez peněz přejít Alpy a během měsíčního putování dojít k moři. Přišlo nám, že pokud skutečně dojdeme až do cíle a během toho měsíce se nerozejdeme, můžeme do toho praštit s nadějí, že nám to snad společně půjde i ve stavu manželském. A tak se i stalo.

Bylo po svatbě a já dychtivě vyhlížel náš první společný rok, poklidnou oázu novomanželského štěstí, kdy nebude třeba nikam spěchat. Leda snad do knihovny, v níž jsem se hodlal náruživě oddávat studiu. Pak ale přišly sněmovní volby v říjnu 2017 a můj život se obrátil vzhůru nohama.

Co se stalo? Nechtějte po mně, abych to tady jen tak na pětníku vyklopil.

Kdybych měl totiž popsat, jaká neuvěřitelná shoda náhod stála za mou osobní proměnou z občanského pasivisty v občanského „aktivistu“, kdybych měl plasticky vystihnout, co mi tehdy běželo v hlavě, jak to celé začalo a jak to den za dnem rostlo až to vyrostlo do netušených rozměrů - kdybych měl zhodnotit, co se povedlo, kde jsem udělal chyby a co jsem se při tom naučil o sobě, společnosti a demokracii v Česku, bylo by to na knihu. Proto ji píšu.

Zde to pojďme vzít ve zkratce, telegraficky. Berte to jako jeden z mnoha možných příběhů, který by se dal vyprávět o tom, co se mi přihodilo, čeho jsem byl svědkem a možná i co jsem zač (na konci se to dozvíte).

Mára to zařídil. Predátor Babiš, masketér Prchal.

Říjen – Listopad 2017

Tak jako milionům dalších lidí, i mně přišla před volbami do schránky Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky, v níž nám všem budoucí premiér sliboval, že ztíží život lidem vysávajícím veřejné rozpočty, zasadí se o nezávislost policie a justice, ale hlavně „bude rozvíjet a podporovat demokracii v ČR.“

Nejprve jsem se tomu zasmál a vyhodil tu smlouvu do koše. Ale pak se mi to rozleželo, vytáhl jsem ji z koše a nalepil si ji na zeď. Ta nebetyčná drzost oligarchy ve střetu zájmů mě namíchla. Když potom Babiš drtivě vyhrál volby a spolu s komunisty a Okamurou měl dohromady málem ústavní většinu (115 mandátů z 200), bylo mi jasné, že demokracie v Česku je v hluboké krizi. Že příští čtyřleté období bude zatěžkávací zkouškou, kterou demokratické instituce buď zvládnou ustát, anebo budeme svědky jejich postupné demontáže. Zkrátka že půjde o hodně.

Mára to zařídil 2 115 z 200 mandátů pro oligarchu ve střetu zájmů, populisty a extrémisty. Oproti
tomu ODS + Piráti + KDU-ČSL + TOP 09 + STAN mají celkem pouze 70 mandátů.

Dobře, já sám toho sice možná moc nezmůžu, řekl jsem si v duchu, ale vím jistě, že jedna věc bude třeba. Nemlčet. A potom, snad bych se i já, obyčejný student filosofie, přece jen mohl o něco pokusit? Přátelé mi sice říkali, ať neblázním, že to bude jen plácnutí do vody. Ale i něco malého je přece více než nic. A co kdyby mohlo i drobné plácnutí do vody uvést do pohybu spoustu dalších vlnek, takže by z nich nakonec mohla být vlna velká?

Zajímá Vás celý příběh? Vyberte si ze dvou verzí.

Původně zde měl být celý příběh, ale nakonec se to ukázalo jako velmi složité, a to jak pro jeho délku (asi jako jedna knižní kapitola), tak proto, že je nabitý mnoha různě velkými fotkami. Proto jsem se rozhodl zveřejnit ho na svém Substacku, kam ho mohu velmi pohodlně nahrát. Pokud Vás zajímá, co bylo dál, co dělám dnes a jaké jsou mé plány do budoucna, neváhejte si ho tam přečíst celý (bude to po Vás chtít nejprve mail, ale pokud nechcete dostávat můj newsletter, dá se to jednoduše odkliknout).

Pokud se Vám nechce číst a stačí Vám stručnější video, mrkněte na záznam mého vystoupení na FuckUp Night (prosinec 2022), jehož tématem je „Co všechno se za posledních 5 let nepovedlo.“

Příběh jako text + fotky
30-60 min

Příběh jako video
15 min

Zhlédnout video